Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

V zlatomoravskom kaštieli pribudnú nové okná

V zlatomoravskom kaštieli pribudnú nové okná Vytlačiť
 

foto

Hlavný stánok kultúry nášho mesta čaká v mesiaci november rekonštrukcia. Na pláne je výmena siedmich historických okien, ktoré už boli v dezolátnom stave. Nadviaže sa tak na rekonštrukciu z minulého roka, kedy sa v kaštieli menili okná a balkónové dvere v obradnej sále.

Na nové drevené okná kaštieľa, ktorý je sídlom Mestského strediska kultúry a športu (MSKŠ), sa z mestského rozpočtu vyčlenilo celkovo 16 190 eur. Poslanci tieto peniaze odklepli na 29. zasadnutí mestského zastupiteľstva. Prispel aj Nitriansky samosprávny kraj, ktorý pre tento účel poskytol dotáciu vo výške 3320 eur.

Na pláne je rekonštrukcia siedmich okien na prvom poschodí budovy. Ide o pôvodné okná, ktoré sa nachádzajú v najhoršom stave spomedzi všetkých doposiaľ nemenených. „Už sa neotvárajú, sú priklincované, sklenené výplne sú popukané. Sú už na nich veľmi veľké medzere, dochádzalo tu preto k únikom tepla,“ povedala riaditeľka MSKŠ Simona Holubová. 

Ako ďalej uviedla, rekonštrukcia sa uskutoční v polovici novembra tohto roka. Výmena bude vraj rýchla, osadené by mali byť v priebehu jedného týždňa. „Práce budú naplánované tak, aby nebola nijako ohrozená prevádzka Kina Tekov ani prevádzka obradnej sály MSKŠ,“ dodala s tým, že okná budú spĺňať všetky predpísané požiadavky pamiatkového úradu.

Naposledy sa okná na zlatomoravskom kaštieli vymieňali v novembri 2016. Vtedy šlo o päť okien a jedny balkónové dvere v obradnej sále MSKŠ. Ani po najbližšej rekonštrukcii však kaštieľ nebude mať všetky okná nové. Viac ako polovica z nich ostane stále pôvodná, v pomerne zlom stave. Mestský podnik ich však chce postupne vymeniť všetky.

„V budúcom roku sa taktiež budeme uchádzať o ďalšie podobné projekty. Budeme sa zapájať do všetkých výziev, ktoré budú vyhlásené, aby sme zohnali ďalšie finančné prostriedky na obnovu kaštieľa,“ povedala na záver riaditeľka MSKŠ.

Peter Klimant


 
 

Sms, e-mail služba

dnes je: 23.4.2018

meniny má: Vojtech

webygroup
ÚvodÚvodná stránka