Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Socha z Hviezdoslavovej ulice sa dočkala rekonštrukcie

Socha z Hviezdoslavovej ulice sa dočkala rekonštrukcieVytlačiť
 

foto

Dielo nitrianskeho sochára Milana Marciňu pod názvom „Vítanie chlebom a soľou“ bolo už dlhšiu dobu v nelichotivom stave. Na tento fakt upozornili zlatomoravskú radnicu občania mesta. Socha je v súčasnosti už opravená.

Socha znázorňujúca ženu s chlebom je umiestnená na Hviezdoslavovej ulici medzi bytovými domami. Postavená bola v 70. rokoch minulého storočia na mieste, kde sa v minulosti mala nachádzať pekáreň, čo mal byť aj dôvod jej vzniku.

Dlhú dobu bola zarastená zeleňou a prakticky sa na ňu zabudlo. Minulý rok však Technické služby vyčistili krovinatý priestor medzi bytovkami a socha sa tak opäť ocitla na očiach ľudí. Viacerí okoloidúci si všimli jej zlý stav, ktorý bol spôsobený časom a poveternostnými podmienkami.

Mestský úrad obdržal i oficiálnu sťažnosť a žiadosť na opravu tejto sochy. „Situáciu sme začali riešiť, ale nebolo to jednoduché, pretože socha nebola majetkom mesta. Stále bola vedená ako majetok sochára, ktorý ju postavil. Oslovili sme ho preto listom, aby nám sochu daroval,“ vysvetľuje primátor Dušan Husár. Mestu sa podarilo získať súhlasné stanovisko od syna sochára, ktorý vo veci zastupoval svojho otca pre jeho pokročilý vek.

Po tom, čo sa socha stala oficiálne majetkom mesta, Technické služby začali konať a sochu začiatkom tohto leta zrekonštruovali do jej pôvodného stavu. „Táto rekonštrukcia nestála Mesto Zlaté Moravce nič. Technickým službám sa podarilo získať sponzora, ktorý zaplatil celú opravu,“ dodal Husár.

Peter Klimant


 
 

Sms, e-mail služba

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka