Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Školská rada žiada peniaze na opravu ZŠ Robotnícka: Čo na to mesto?

Školská rada žiada peniaze na opravu ZŠ Robotnícka: Čo na to mesto? Vytlačiť
 

foto

Školská rada Základnej školy (ZŠ) Robotnícka žiada samosprávu o urýchlené uvoľnenie 130-tisíc eur z rozpočtu Mesta Zlaté Moravce na opravu budovy školy, ktorá je podľa nej vo veľmi zlom stave a vyžaduje si rozsiahlu rekonštrukciu. Aká je reakcia vedenia mesta?

Vo štvrtok 15. februára 2018 sa uskutočnilo mimoriadne zasadnutie Rady školy ZŠ Robotnícka. Hlavným bodom rokovania bolo zhodnotenie súčasného technického stavu a opotrebenia budovy školy. Členovia rady spísali všetky nájdené nedostatky a poslali ich zriaďovateľovi školy - Mestu Zlaté Moravce.

Vo svojom liste, ktorý bol priamo adresovaný primátorovi Dušanovi Husárovi, žiadali, aby sa mesto začalo s uvedenými problémami vážne zaoberať. Ako informovala školská rada, pri obhliadke budovy bolo zistených hneď niekoľko technických nedostatkov, konkrétne - zatekanie časti strechy nad zborovňou a telocvičňou, zatekanie kanalizácie v školskom klube, nevyhovujúci stav sociálnych zariadení pre žiakov, zlý technický stav okien, opadávajúca fasáda budovy, prepadnutá podlaha v jedálni, zlý technický stav stúpačky odpadovej vody a rozpadnuté schody na vstupe.

„Domnievame sa, že s uvedenými nedostatkami by sa malo Mesto Zlaté Moravce začať vážne zaoberať, a to z dôvodu, že škola, v ktorej sa v súčasnosti vzdeláva viac ako dvesto detí, je vo veľmi zlom stave a vyžaduje si rozsiahlu rekonštrukciu,“ píšu vo svojej žiadosti členovia školskej rady.

Zároveň upozornili, že škola tieto problémy zo svojho vlastného rozpočtu sama odstrániť nedokáže. Od mesta preto chcú, aby jej podalo pomocnú ruku. „Chceme vás požiadať o urýchlené vyčlenenie finančných prostriedkov z rozpočtu mesta vo výške 130 000 eur, ktoré by sa mali použiť na opravu strechy nad jedálňou, kuchyňou, kanceláriami a zároveň aj na opravu sociálnych zariadení,“ žiada rada školy.

Mesto sa problémom zaoberá

Primátor Dušan Husár priznal, že so všetkými technickými problémami, ktoré sa vyskytujú na ZŠ Robotnícka je veľmi dobre oboznámený. Podľa jeho slov si celú budovu školy prešiel aj so stavebným odborníkom, ktorý odhadol, že len na rekonštrukciu všetkých deravých striech je potrebných približne 200-tisíc eur. Ak sa k tomu pripočítajú aj zvyšné problémy budovy, číslo rapídne stúpne.  

„Celková rekonštrukcia školy vychádza okolo 800-tisíc eur. Zdá sa to veľa, ale je to veľká budova. Keby sa mala na komplet opraviť so všetkým, naozaj to vychádza na takýto veľký finančný objem,“ podotkol Husár. Mesto podľa Husára venuje ZŠ Robotnícka rovnakú pozornosť ako aj ostatným školám, ktorých je zriaďovateľom. Priznáva však, že na Robotníckej sa už dlhšiu dobu žiadne výraznejšie rekonštrukcie neuskutočnili. Výnimkou je len rekonštrukcia strechy vstupnej haly, ktorá bola opravená vlani na jeseň. Šlo o havarijnú situáciu, na jej opravu vtedy vyčlenilo mesto so súhlasom mestských poslancov sumu 50-tisíc eur.

Samospráva sa chce, podobne ako aj pri ostatných školách, uchádzať o finančné dotácie zo všetkých dostupných výziev z operačných programov EÚ, ktoré by pokryli odstránenie ďalších technických problémov Robotníckej. „Máme projekt na celkovú rekonštrukciu tejto školy pripravený. V prípade, ak budú vydané výzvy, vieme sa do nich prihlásiť. Budeme preto čakať. Touto školou sa teda intenzívne zaoberáme,“ uviedol primátor.

Ako ďalej povedal, najnovšie sa magistrát chystá zapojiť do nedávno vyhlásenej výzvy Environmentálneho fondu zriadeného ministerstvom životného prostredia. Výzva je zameraná na zvyšovanie energetickej účinnosti existujúcich verejných budov. Z tohto fondu by v prípade úspešnosti podaného projektu mesto mohlo získať až 200-tisíc eur, ktoré by sa podľa primátora použili na kompletnú rekonštrukciu všetkých deravých striech ZŠ Robotnícka. Projekt by musela samospráva spolufinancovať piatimi percentami celkových nákladov z vlastného rozpočtu.

Plánovaná rekonštrukcia

Ak by sa aj mestu nepodarilo uspieť v tejto výzve, prípadne v ďalších výzvach, ZŠ Robotnícka by sa mala v tomto roku predsa len dočkať čiastočnej rekonštrukcie strechy. Hradená by mala byť čisto z mestských peňazí.

Vlani v decembri pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre upozornili magistrát na havarijnú situáciu, ktorá pretrváva v školskej kuchyni. V dôsledku poškodenia strechy dochádza cez strop a steny k zatekaniu do vnútorných priestorov kuchyne na viacerých miestach a tiež do kancelárie vedúcej školskej jedálne. Nakoľko sa jedná o priestory, v ktorých sa pripravuje jedlo pre žiakov a učiteľov, ide o vážny problém.

„Z hľadiska ochrany potravín a pokrmov pred znehodnotením pri príprave, výrobe a podávaní a z hľadiska zabezpečenia ochrany zdravia stravníkov a personálu je potrebné vykonať opatrenia na odstránenie plesní a najmä príčin spôsobujúcich ich vznik, to jest opraviť poškodenú strechu,“ povedala riaditeľka školy Jana Dudášová, ktorá už požiadala mesto o poskytnutie finančných prostriedkov na túto nutnú opravu. Tá by mala podľa jej odhadov vyjsť na viac ako 44-tisíc eur.

Nakoľko nejde o privysokú položku, zrejme sa na to peniaze nájdu. „V apríli budeme poznať prebytok rozpočtu mesta za rok 2017. Známy bude po vyčíslení záverečného účtu mesta za vlaňajšok. Do pripravovaného rozpočtu z prebytku už bolo navrhnutých zhruba 50-tisíc eur na opravu tejto časti strechy. V prípade schválenia prebytkového rozpočtu sa bude môcť dať strecha kuchyne a jedálne opraviť,“ hovorí Husár, podľa ktorého nepôjde len o opravu, predmetná časť strechy bude spravená úplne nanovo.

Touto rekonštrukciou sa tak sčasti vyhovie školskej rade, ktorá vo svojej žiadosti žiadala aj opravu strechy kuchyne a jedálne. Či bude v blízkej dobe rade vyhovené aj v ďalších požiadavkách, je nateraz otázne.

„Prebytok rozpočtu mesta za rok 2016 bol takmer 580-tisíc eur. Odhaduje sa, že prebytok za vlaňajšok bude ešte o niečo vyšší. Tieto peniaze by sa mali prerozdeliť na viacero projektov, ako napríklad oprava ciest či nehnuteľných majetkov mesta. Pokiaľ ostanú finančné prostriedky v rezervnom fonde, tak magistrát navrhne mestskému zastupiteľstvu aj vyššiu sumu ako 50-tisíc na ďalšie rekonštrukcie ZŠ Robotnícka,“ povedal Husár na záver.

Peter Klimant


 
 

Sms, e-mail služba

dnes je: 18.12.2018

meniny má: Sláva, Slávka

webygroup
ÚvodÚvodná stránka