Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Poslanci dali zelenú rozšíreniu skládky odpadu

Poslanci dali zelenú rozšíreniu skládky odpaduVytlačiť
 

foto

Výstavba prvej kazety II. etapy zlatomoravskej skládky komunálneho odpadu sa stane realitou. Pred veľkonočnými sviatkami o tom rozhodli mestskí poslanci. Tí zároveň odklepli i prijatie úveru na financovanie tohto investičného zámeru vo výške 500 000 eur.

Zlatomoravská skládka komunálneho odpadu sa nezadržateľne naplňuje. Podľa vyjadrenia vedenia Technických služieb mesta (TS ZM), ktoré sú jej správcom, sú priestory na skládkovanie komunálneho odpadu a drobného stavebného odpadu zavezené až na 92 % z celkovej kapacity 172 800 m³. Voľný priestor tak môže podľa zastupujúceho riaditeľa TS ZM Eduarda Čechoviča vydržať už len niečo vyše roka.

Skládku je preto potrebné rozšíriť. Ak by sa tak nestalo, naše mesto a s ním aj mnohé okolité obce by museli vyvážať svoj komunálny odpad na inú skládku, mimo Zlatých Moraviec, čím by sa podľa Čechoviča zvýšili prepravné náklady i náklady na uloženie odpadu. 

Výstavba prvej kazety

V stredu 12. apríla 2017 sa uskutočnilo zasadnutie zlatomoravského mestského zastupiteľstva. Jeho hlavnou témou bolo práve rozšírenie skládky o II. etapu s kapacitou 246 600 m³, ktorej predpokladaná životnosť by mala dosiahnuť 19 rokov. Projekt II. etapy sa skladá z dvoch kaziet s rovnakou kapacitou.

Primátor Dušan Husár na stretnutí upozornil, že stavebné povolenie na výstavbu tejto etapy bolo vydané ešte v júli roku 2015. Jeho platnosť je dva roky. „Nakoľko stavebné povolenie nám končí koncom júla, je nevyhnuté sa rozhodnúť ako ďalej,“ upozornil pred hlasovaním poslancov. Tí po dlhšej diskusii nakoniec návrh na výstavbu prvej kazety II. etapy skládky schválili. Táto kazeta by podľa Husára mala vydržať osem až desať rokov, kým dosiahne svoje maximum. Po jej naplnení bude vybudovaná druhá kazeta.

Úver na pol milióna

Poslanci následne odklepli aj prijatie úveru na financovanie investičného zámeru výstavby prvej kazety vo výške 500 000 eur. Mesto bude tento úver splácať po dobu desiatich rokov, čo ročne činí 50-tisíc eur.

Realizácia celého projektu II. etapy skládky je vyčíslená na sumu približne 840-tisíc eur s DPH. Táto suma v sebe zahŕňa výstavbu oboch kaziet. Dôvod, pre ktorý sa na vybudovanie prvej z nich vyčlenilo pol milióna eur miesto len polovice z vyššie uvedenej sumy je ten, že pri jej výstavbe prebehne rovno i geologický prieskum, vybudovanie odvodňovacích kanálov a uskutočnia sa i ďalšie úkony potrebné aj pre druhú kazetu, ktorá bude postavená neskôr v budúcnosti. Výstavba prvej kazety samozrejme môže vyjsť na menej ako pol milióna eur, všetko závisí od vysúťaženej ponuky a ceny. 

Revitalizácia skládky

Zlatomoravskí poslanci na zasadnutí schválili aj zámer rekultivácie prevádzky už existujúcej – I. etapy mestskej skládky. „Účelom navrhovaných opatrení je upraviť a uzatvoriť povrch predmetnej skládky odpadov, vykonať rekultiváciu jej povrchu na požadovanú úpravu. Navrhnutými úpravami sa územie začlení do okolia a zamedzia sa, respektíve v zmysle súčasnej platnej legislatívy v rámci súčasných možností, minimalizujú negatívne vplyvy jestvujúcej skládky odpadov na životné prostredie,“ uvádza sa v dôvodovej správe schváleného návrhu.

S rekultiváciou sa podľa primátora Husára začne už v júni tohto roku, kedy sa zároveň začne budovať aj nová kazeta mestskej skládky komunálneho odpadu.

Peter Klimant


 
 

dnes je: 25.2.2018

meniny má: Frederik, Frederika

webygroup
ÚvodÚvodná stránka