Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Park Migazziovcov i mestský park s novými lavičkami a smetnými nádobami

Park Migazziovcov i mestský park s novými lavičkami a smetnými nádobamiVytlačiť
 

foto

Podpísal sa pod ne čas i vandali. Lavičky a smetné nádoby našich dvoch najznámejších parkov boli dlhú dobu v žalostnom stave, mnohé boli zničené úplne. Samospráva sa rozhodla tento problém riešiť.

Park Migazziovcov dostal kompletnú výmenu lavičiek a smetných košov v apríli. V parku sa v súčasnosti nachádza desať lavičiek a štyri smetné nádoby. Pred výmenou tu bolo lavičiek viac, až štrnásť. Samospráva však nepovažovala za potrebné osádzať takýto vysoký počet nových lavičiek, nakoľko ide o rozlohovo menší park.

O nové vybavenie sa postarali Technické služby mesta. Tie podľa primátora komunikovali s pamiatkovým úradom, nakoľko je park zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Realizácia výmeny parkového vybavenia sa tak uskutočnila až po vydaní súhlasu zo strany pamiatkárov.

Pôvodné lavičky mali viac ako dvadsať rokov. Husár si nepamätá, že by na nich niekedy prebehla nejaká rekonštrukcia, čo aj zodpovedalo ich stavu. Takmer všetky boli polámané. Zväčša sa pod to podpísali vandali. Magistrát sa bude snažiť zabrániť zničeniu nového parkového vybavenia pravidelnými obhliadkami, ktoré bude vykonávať mestská polícia. Ak však predsa len dôjde k ich poškodeniu, mesto bude podľa Husára vec okamžite riešiť. „Pokiaľ dôjde k nejakému poškodeniu lavičiek a košov, tak dôjde k následnej oprave, prípadnej výmene. Takže sa to nenechá zničené, ako to bolo v minulosti,“ povedal.

Okrem lavičiek a smetných košov došlo v parku aj k dosypaniu nového kameniva na chodníkoch. „Uvažovali sme aj nad tým, že by sa vedľa chodníkov dali obrubníky, aby sa ten štrk neroznášal ďalej do parku. Toto ale pamiatkový úrad zatrhol, musí to zostať v pôvodnom stave, ako je to teraz,“ vysvetľuje primátor, podľa ktorého je cieľom samosprávy skvalitniť a spríjemniť prechádzku a oddych v parku pre občanov.

Dočká sa aj mestský park

V mesiaci máj dostane nové lavičky a koše aj mestský park. Tu však nepôjde o celoplošnú výmenu. „Pôjde len o nevyhovujúce lavičky a smetné nádoby, ktoré sa nachádzajú v časti, ako sa do parku pristupuje z Pribinovej ulice smerom k amfiteátru. Lavičky v samotnom amfiteátri sa meniť nebudú,“ uviedol Husár.

Celkovo bude vymenených desať lavičiek a šesť košov na odpadky. Obe investície, výmena lavičiek a košov v Parku Migazziovcov i mestskom parku, sú hradené z rozpočtu Technických služieb. Mestský podnik mal na tento účel vyčlenených 10-tisíc eur. „Postupne v etapách chceme obnoviť a modernizovať mobiliár v celom meste a tým zvýšiť komfort našich obyvateľov,“ dodal primátor, podľa ktorého je najnovšie v pláne väčšia výmena smetných košov na Župnej a Hviezdoslavovej ulici. Vymeniť by sa malo až 24 košov.

Peter Klimant


 
 

Sms, e-mail služba

dnes je: 22.1.2019

meniny má: Zora

webygroup
ÚvodÚvodná stránka