Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Úspech v biologickej olympiáde na ZŠ Robotnícka ul. 25Vytlačiť
 

foto

Každoročne sa žiaci našej školy zapájajú do rôznych súťaží a olympiád. Jednou z nich je samozrejme aj biologická olympiáda, v ktorej dosahujeme pravidelne krásne úspechy. V projektovej časti olympiády sme sa niekoľkokrát umiestnili na prvom mieste v okresnom kole – v kategórii C aj D a v krajskom kole sme získali dvakrát 3. miesto v kategórii C.

V tomto školskom roku sme opäť raz získali 1. miesto v okresnom kole  v kategórii C. Naša žiačka Ninka Hricová z IX.A triedy si za tému svojho projektu vybrala pozorovanie plazov. Tento projekt sme mohli uskutočniť vďaka spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre, kde  nám umožnili vstup do Vivária. Pri našom pozorovaní nám pomocnú ruku podal vedúci pracovník Vivária – Róbert Kirchner. Ninka pozorovala dva vybraté druhy plazov. A nešlo o hocijaké plazy, išlo o zástupcov krokodílov. Prvý z nich bol kajman okuliarnatý – CAIMAN CROCODILUS FUSCUS -  čeľaď aligátorovité. Je to samec s menom Riško, ktorý je ako jediný z plazov vo Viváriu z voľnej prírody.

Druhý zástupca bol krokodíl filipínsky – CROCODYLUS MINDORENSIS – čeľaď krokodílovité. Ide o samicu s menom Noe. Je to „klenot“ vo Viváriu, ako  povedal pán  Kirchner, nakoľko ide o mimoriadne ohrozený druh krokodíla. Jeho rodičia pochádzajú priamo z Filipín, samica sa do Vivária SPU dostala zo ZOO Protivín z ČR. Vo voľnej prírode žije asi iba 100 až 150 kusov jedincov. Tento krokodíl je v Celosvetovom programe na záchranu druhov – WAZA  a na Slovensku je iba na SPU v Nitre. Ide momentálne o najohrozenejší druh chovaný na Slovensku. Dokonca aj meno Noe jej pán Kirchner vybral symbolicky, pretože  v Nitre sa snažia o záchranu tohto druhu. Ninka uskutočnila pozorovania a porovnávala etológiu (správanie) týchto dvoch druhov plazov. Svoje pozorovania spracovala na poster, s ktorým súťažila a do prezentácie, ktorú odprezentovala našim žiakom v škole. Obrovským zážitkom bolo nielen tieto druhy pozorovať, ale dokonca sme mali možnosť krokodíla aj „pohladiť“.

Sme nesmierne radi, že máme na škole takýchto šikovných a talentovaných žiakov, ku ktorým patrí aj Ninka. Verím, že v tradícii projektov biologickej olympiády budeme aj naďalej pokračovať a že aspoň malou troškou prispejeme do oblasti vedy a výskumu.

                                                         

                                                                                       PaedDr. Hana Verešpejová


 
 

dnes je: 25.2.2018

meniny má: Frederik, Frederika

webygroup
ÚvodÚvodná stránka