Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rozdali sa dotácie na šport a kultúruVytlačiť
 

foto

Podobne ako vlani, aj tento rok Mesto Zlaté Moravce rozdávalo dotácie zo svojho rozpočtu určené pre oblasť rozvoja športu, kultúry a vzdelávania. Návrh na poskytnutie týchto príspevkov schválili poslanci v závere apríla.

Dotácie sa udeľovali na rôzne projekty, ako napríklad organizácia športových turnajov a kultúrnych podujatí, rekonštrukcie športovísk či nákup rôznych pomôcok. Občianske združenia a športové kluby, ktoré chceli dostať finančnú pomoc, museli zaslať na mesto žiadosť do konca októbra minulého roka.

Magistrát zaevidoval 36 žiadostí. Všetky boli preverené pracovníkmi ekonomického oddelenia mestského úradu, ktorí zisťovali, či v nich boli splnené všetky potrebné podmienky a náležitosti. Ďalej ich posudzovala Komisia školstva, kultúry a športu a na základe jej odporúčania rozdelilo mestské zastupiteľstvo sumu 8 250 eur.

Ako povedal predseda Komisie školstva, kultúry a športu Pavol Petrovič, dotácia bola udelená všetkým, ktorí sa o ňu uchádzali a spĺňali podmienky. Pre limitovaný objem peňazí však nikto nedostal plnú sumu, akú požadoval. „Pri prideľovaní sme zohľadňovali viacero kritérií, napríklad typ podujatia - dávali sme rovnakú sumu na podobný typ podujatia, bez ohľadu na to, koľko žiadali. Viac sme sa snažili dať tým, ktorí sa venujú deťom a reprezentujú mesto. Najviac sme tento rok dali tenistom, nakoľko okrem spomenutých kritérií idú tento rok investovať viac do majetku mesta, do obnovy tenisových kurtov,“ povedal šéf komisie, ktorý ale skonštatoval, že vyčlenených peňazí bolo tento rok žalostne málo, len približne jedna tretina z toho, čo požadovali kluby a občianske združenia.

Petrovič vidí problém najmä v tom, že podávanie žiadostí do konca októbra, teda pred tvorením rozpočtu mesta na ďalší rok, sa malo minúť účinku. „Na základe požiadaviek sa mal pripraviť rozpočet mesta. Poslancov ale nikto neinformoval, koľko prišlo žiadostí, a teda sme sa domnievali, že navrhnutá suma v rozpočte je dostačujúca,“ vyjadril sa. Primátor Dušan Husár si ale nemyslí, že vina je na strane magistrátu. Mestský úrad podľa neho nemal povinnosť informovať poslancov o počte podaných žiadostí. „Poslanci sa sami o tomto mohli informovať u kompetentných úradníkov mestského úradu a túto informáciu by určite dostali. Nik sa ale informovať neprišiel a počas schvaľovania rozpočtu mesta žiadny poslanec nenavrhol navýšiť túto sumu,“ povedal Husár. Zároveň dodal, že sa postupovalo v zmysle platného všeobecne záväzného nariadenia mesta, podľa ktorého má samospráva na tento účel dať minimálne 0,2 percent podielových daní, čo sa aj stalo.

Okrem zastupiteľstva mal možnosť udeľovať dotácie aj samotný primátor Husár. Ten podľa vlastného uváženia môže na kultúru a šport rozdať rovných 3 000 eur. Ako prezradil, časť týchto peňazí už rozdelil a zvyšok plánuje použiť počas roka, podľa potrieb a žiadostí športových klubov a občianskych združení pôsobiacich na území nášho mesta.

Peter Klimant


 
 

Sms, e-mail služba

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka