Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Reštaurovanie historických predmetovVytlačiť
 

Zachraňovanie poškodených historických predmetov a umeleckých diel pre zachovanie kultúrneho dedičstva ďalším generáciám je neoceniteľná práca majstra reštaurátora.   

Pri príležitosti celoslovenského podujatia Dní európskeho kultúrneho dedičstva usporiadalo Ponitrianske múzeum v Nitre dňa 4. septembra 2019 v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach otvorenie výstavy reštaurátorských prác Mgr. Lívie Šumichrastovej pod názvom Obnovené reštaurovaním.

Výstava venovaná tvorivej práci autorky

Lívia Šumichrastová sa už od útleho detstva zaujímala o starožitnosti. V tejto záľube našla uplatnenie v Ponitrianskom múzeu, kde sa spočiatku venovala prevažne výtvarným prácam a tvorbe propagačných materiálov. Pod vedením prof. Jána Gazdíka vyštudovala reštaurovanie na SUPŠ v Bratislave a po ukončení štúdia na Výtvarnej katedre Konštantína Filozofa v Nitre sa od roku 2008 venuje reštaurovaniu polychrómových drevených plastík a obrazov na plátne a dreve. V Ponitrianskom múzeu už takmer tridsať rokov zachraňuje zbierkové predmety poznačené zubom času. Táto náročná práca si vyžaduje spoluprácu s odborníkmi pre zachovanie pôvodnej umeleckej a historickej hodnoty reštaurovaných predmetov.

Ožívanie vzácnych historických diel

„V múzeu sú uložené predmety umeleckej a historickej hodnoty. Získali, ale i získavajú sa zberom, kúpou, darom a pod. Častokrát sú nadobudnuté predmety znehodnotené zlým zaobchádzaním s nimi, neodbornou starostlivosťou či uskladnením v nevyhovujúcich podmienkach. O ich navrátenie do pôvodného stavu bez toho, aby sa znížila ich originálna podstata, sa stará reštaurátor,“ ako uviedla Manažérka pre marketing a styk s verejnosťou Ponitrianskeho múzea v Nitre Mgr. Ľubica Packová-Zahradárová.

Výstava zreštaurovaných historických zbierkových predmetov múzejnej a galerijnej hodnoty v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach je širokej kultúrnej verejnosti sprístupnená do konca mesiaca október. 

                                                                                                                Anton Kaiser
.


 
 

Sms, e-mail služba

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka