Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Poslanci schválili príspevok Požitavskej futbalovej akadémiiVytlačiť
 

fotoRokovanie poslancov v mestskej časti Prílepy.

Dokopy až 90-tisíc eur postupne poputuje z mestskej kasy na účet Požitavskej futbalovej akadémie. Rozhodli o tom zlatomoravskí poslanci na 28. zasadnutí mestského zastupiteľstva. Návrh prešiel len tesne, viacerí z nich zaň nezahlasovali.

Mesto Zlaté Moravce je spoločne s mestom Vráble členom Požitavskej futbalovej akadémie(PFA) od jej vzniku v roku 2009. Podľa primátora Dušana Husára, ktorý bol v čase založenia PFA jej riaditeľom, sa na začiatku jej fungovania obe mestá dohodli, že budú do akadémie pravidelne prispievať členským príspevkom vo výške, ktorý sa bude odvíjať od vzájomnej dohody a potreby akadémie.

Kým Vráble platia svoj členský príspevok až do súčasnosti so železnou pravidelnosťou, peniaze z Moraviec chodili na účet PFA len sporadicky. „Naše mesto prispievalo do tejto akadémie nepravidelne, po roku 2014 už dokonca neprispelo žiadnym finančným príspevkom,“ povedal Husár, podľa ktorého za to mohla zlá ekonomická situácia mesta.

Tá sa podľa niektorých zlatomoravských poslancov tento rok zlepšila. Aj preto sa rozhodli odsúhlasiť žiadosť PFA z júna 2017, v ktorej vedenie akadémie žiadalo od samosprávy rozhodnutie o schválení pravidelného ročného členského príspevku pre PFA na roky 2017,2018 a 2019 vo výške 30-tisíc eur, čo dokopy činí 90-tisíc eur.

Návrh bol predložený na 28. zasadnutí Mestského zastupiteľstva, kde bol tesnou väčšinou schválený. Z mestského rozpočtu tak tento rok poputuje na PFA presne 30-tisíc eur, rovnaká čiastka pôjde i v roku 2018 a 2019. Podľa Jozefa Novotu, koordinátora mládeže z PFA, budú peniaze výlučne vynaložené na dopravu a náklady s tým spojené.

Ročne ušetria tisíce

Poslanci však neboli v otázke poskytnutia členského príspevku pre PFA jednotní. Viacerí z nich dali ešte pred samotným hlasovaním najavo svoj nesúhlas. „Nesúhlasím so schválením poskytovania členského príspevku z rozpočtu mesta pre Požitavskú futbalovú akadémiu. Ja v podstate jednak nesúhlasím s tým, pretože v rámci toho v akej finančnej situácii sa nachádza mesto a jednak futbalovú akadémiu mesto dotuje už tým, že neplatia poplatky za prenájom a tiež za spotrebované energie na našom mestskom štadióne,“ povedala poslankyňa Marta Balážová.

Mestský štadión spadá pod Mestské stredisko kultúry a športu (MSKŠ). Podľa jeho riaditeľky Simony Holubovej ide o tisíce eur, ktoré PFA každý rok ušetrí na nájomnom a energiách. „Predpokladané náklady na energie sú vo výške 9-tisíc eur a strata na tom, že neplatia nájom za ihriská je cca 16 400 eur. Takže MSKŠ prispieva cca 25 400 eur ročne,“ povedala Holubová, podľa ktorej ide o výpočty ešte z roku 2014. „Je predpoklad, že to tak bolo aj v roku 2015 a 2016,“ doplnila riaditeľka.

Poslankyňa Balážová na rokovaní ďalej podotkla, že v Moravciach je potrebné nastaviť rovnaké pravidlá pre všetky športové kluby a organizácie ohľadom finančných príspevkov mesta. Zároveň pripomenula, že finančná komisia neodporučila schválenie členského príspevku pre PFA.

Poslanec Vladimír Klučiar však upozornil, že mesto sa podpisom zmluvy v roku 2009 stalo spoločne s mestom Vráble zakladajúcim členom akadémie a tým sa podľa neho zaviazalo, že bude finančne prispievať tomuto združeniu. „Ja si myslím, že záväzky sa majú plniť,“ podotkol. V prípade neplatenia členského príspevku však mestu nehrozí žiadny peňažný trest, nakoľko v zmluve nie sú zakotvené žiadne sankcie za jeho nezaplatenie.

Kompromis neprešiel

Poslanec Pavol Petrovič sa snažil o kompromis a navrhol schválenie príspevku v sume 30-tisíc eur len na jeden rok, miesto troch rokov. Jeho návrh však u kolegov nenašiel podporu a schválený bol pôvodný návrh na tri roky. Ten prešiel len tesne. Z prítomných šestnásť poslancov hlasovali za návrh deviati, dvaja boli proti a piati sa zdržali.

Požitavská futbalová akadémia je nezisková organizácia, v ktorej v súčasnosti pôsobí viac ako 250 detí. Hlavným poslaním akadémie je podľa jej vedenia skvalitniť prípravu mladých futbalistov a napomáhať rozvoju futbalu v regióne.

Peter Klimant


 
 

dnes je: 19.3.2018

meniny má: Jozef

webygroup
ÚvodÚvodná stránka