Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Nová bytovka na Ulici 1. mája bola odovzdaná nájomníkomVytlačiť
 

fotoNa snímke: Martin Ondrejka, Dušan Husár

V posledný aprílový deň si nájomníci slávnostne prevzali do užívania 32 mestských bytov z novopostaveného bytového domu na Ulici 1. mája v Zlatých Moravciach. Byty odovzdali zástupcovia nášho mesta a zástupcovia spoločnosti, ktorá projekt zrealizovala.

Výstavba bytového domu trvala celkovo štrnásť mesiacov. Stavbu zrealizovala stavebná spoločnosť ViOn. Jej postavenie si vyžiadalo investičné náklady vo výške 1 401 551 eur. Samospráva túto čiastku zaplatí z úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania vo výške 840 930 eur a z dotácie Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR vo výške 560 620 eur.

Byty boli nájomníkom slávnostne odovzdané do užívania v pondelok 30. apríla 2018. Bytovku pred odovzdaním vysvätil Mons. Ján Pristač. Symbolické prestrihnutie pásky vykonal primátor Dušan Husár spoločne s Martinom Ondrejkom, zástupcom spoločnosti ViOn. „Veľmi sa tomuto teším, pretože po štrnástich mesiacoch od začiatku výstavby je stavba hotová a nájomníci sa môžu do svojich bytov už nasťahovať. Prajem im pekné a šťastné bývanie v príjemnom prostredí,“ zaprial nájomníkom Husár.

Podľa slov Martina Ondrejku bol termín vystavania bytovky skutočne promptný, čo osobne považuje za veľký úspech. „Chcel by som poďakovať vedeniu mesta na čele s primátorom Dušanom Husárom za to, že nám verili, a že sme si navzájom verili a som nesmierne hrdý, že tu dnes stojíme pred, podľa mňa, pekným dielom,“ povedal Ondrejka. „Chcem popriať ľuďom, ktorí tu budú bývať, aby sa im tu dobre žilo. Nech tu dobre odštartujete svoju novú životnú etapu a prajem veľa pekných zážitkov, možno i nových priateľstiev a všetko dobré,“ dodal.

Po prestrihnutí pásky nasledovala obhliadka bytov nájomníkmi. Mnohí z nich neskrývali svoju radosť. „Ešte nie som celkom stotožnená s touto situáciou, nakoľko čakám už veľa rokov. Nesmierne som ale šťastná za to, že máme tento bytík aj spolu s dcérkou Andrejkou, že sa nám to podarilo a naše mesto sa takto o nás postaralo,“ povedala šťastná nájomníčka Mária Špirková.

Prísne kritéria

Nájomné byty prideľovala uchádzačom špeciálne zriadená Komisia na pridelenie bytov v novostavbe. „Túto komisiu zostavil primátor Dušan Husár, a to z toho dôvodu, že Komisia sociálna, zdravotná a bytová, ktorá mala pôvodne tieto byty prideľovať, sa dlhodobo nevedela zísť,“ vysvetľuje Denisa Uhrinová, predsedníčka Komisie sociálnej, zdravotnej a bytovej a taktiež i predsedníčka Komisie na pridelenie bytov v novostavbe. To podľa nej malo byť i jednou z hlavných príčin, prečo boli byty odovzdané ľuďom do užívania až koncom apríla, hoci bytovka bola skolaudovaná ešte v závere decembra minulého roka.

Každý úspešný uchádzač o nájomný byt musel spĺňať prísne podmienky, na základe ktorých mu bol byt pridelený. Uhrinová preto odmieta tvrdenia, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, že niektorí občania získali byty za pomoci protekcie. „Štátny fond rozvoja bývania má prísne kritériá na prideľovanie bytov, ktoré bolo potrebné splniť. Okrem toho Mesto Zlaté Moravce prijalo všeobecne záväzné nariadenie, aby boli tie kritéria ešte prísnejšie. Rozhodovalo sa preto podľa naozaj veľmi prísnych kritérií. Určite ani jeden byt nebol pridelený po známostiach,“ ubezpečuje Uhrinová, ktorá taktiež vyjadrila spokojnosť, že sa v našom meste po dlhej dobe opäť raz mohli prideľovať nájomné byty.

Peter Klimant

foto


 
 

Sms, e-mail služba

dnes je: 22.1.2019

meniny má: Zora

webygroup
ÚvodÚvodná stránka