Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mestu boli schválené peniaze na rekonštrukciu MŠ KalinčiakovaVytlačiť
 

foto

Materskú školu na Kalinčiakovej ulici v Zlatých Moravciach čaká rozsiahla rekonštrukcia i nová výstavba. Mestu bol na tento projekt schválený nenávratný finančný príspevok vo výške vyše 360-tisíc eur. Stavebné práce by sa mohli začať realizovať v apríli budúceho roku.

Dotáciu má mesto schválenú z Integrovaného regionálneho operačného programu, v ktorom bolo úspešné s projektom „Zvýšenie energetickej hospodárnosti a skvalitnenie vzdelávania detí v MŠ Kalinčiakova, Zlaté Moravce“. Ten samospráva podala ešte vo februári tohto roka. O jeho schválení bola radnica informovaná v polovici septembra 2017.

Ide celkovo o sumu 361 270 eur, ktorá bude použitá na rekonštrukciu škôlky na Kalinčiakovej ulici. Samospráva projekt spolufinancuje piatimi percentami, čo činí 19 014 eur. Celá rekonštrukcia tak vyjde na sumu 380 285 eur.

Zvýši sa kapacita školy

Mesto chce vďaka tomuto projektu zvýšiť kapacitu materskej školy, prispieť k zaškoleniu detí v materskej škole a zabezpečiť kvalitné predprimárne vzdelávanie, ktoré má prispievať k zvládnutiu povinnej školskej dochádzky.

Podľa vyjadrenia Mariána Kováča, prednostu Mestského úradu v Zlatých Moravciach, má schválený projekt tri hlavné aktivity. Prvou aktivitou je prístavba novej triedy a rekonštrukcia zdravotechniky. „V rámci tejto aktivity sa uskutoční prístavba novej triedy, ktorá bude umiestnená medzi triedou VI. a riaditeľňou a zároveň rekonštrukcia zdravotechniky, konkrétne sociálnych zariadení. Rekonštrukcia zdravotechniky bude zabezpečená už v existujúcich priestoroch. Ide o skvalitnenie a zlepšenie podmienok pre existujúce deti,“ hovorí Kováč.

Čo sa týka spomínanej prístavby, umiestnená bude medzi pavilónmi Š1 a Š3 v severovýchodnej časti. Podľa predbežného návrhu by v nej mala byť vytvorená herňa so spálňou, hygienické zázemie, miestnosť pre upratovačku a prezliekareň.

„Navrhovaná prístavba bude realizovaná ako murovaná stavba z plynosilikátových tvárnic – tzv. pórobetón. Navrhované obvodové nosné steny budú spojené s existujúcimi stavebnými konštrukciami – existujúce obvodové steny a strop, stužujúcim železobetónovým vencom. Nad prístavbou je navrhnutá plochá strecha z drevených zbíjaných nosníkov so styčníkovými plechmi,“ vysvetľuje prednosta, podľa ktorého by sa prístavbou mala zvýšiť kapacita školy minimálne o desať žiakov.

Výmena okien a dverí

Druhá aktivita projektu je zameraná na zvyšovanie energetickej hospodárnosti budov materskej školy. Na pláne je výmena ich okien a dverí.

„Oknami uniká najviac tepelnej energie, a preto ku komplexnej rekonštrukcii a obnove objektu patrí aj výmena okien. Navrhujú sa plastové okná vyrábané z kvalitných sedem komorových profilov s izolačným trojsklom,“ poznamenal Kováč.

Nové vybavenie

Treťou aktivitou projektu je obstaranie materiálno-technického vybavenia materskej školy. Touto aktivitou dôjde podľa Kováča k zabezpečeniu vybavenia do novovzniknutej triedy.

Zakúpiť by sa mala nová sada nábytku a zároveň i didaktické prostriedky k podpore inkluzívneho vzdelávania. Tie by mali byť následne využívané už existujúcimi, ale aj novými kapacitami detí.

Začať by sa mohlo v apríli

Podľa slov primátora Zlatých Moraviec Dušana Husára v súčasnej dobe prebieha vyhodnocovanie jednotlivých ponúk na zrealizovanie projektu. Verejné obstarávanie zhotoviteľa pre mesto zabezpečuje externý verejný obstarávateľ.

„Keď sa tento proces ukončí, začne sa komunikovať s implementačnou agentúrou a predpokladáme, že ak všetko pôjde dobre, tak v mesiaci apríl budúceho roku by sme mohli začať s rekonštrukciou,“ povedal Husár na záver.

Peter Klimant


 
 

Sms, e-mail služba

dnes je: 23.4.2018

meniny má: Vojtech

webygroup
ÚvodÚvodná stránka