Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto získalo dotáciu na zakúpenie kompostérov pre občanov Vytlačiť
 

foto

Zlatomoravská samospráva bola úspešná so žiadosťou o nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Kvalita životného prostredia na projekt Obstaranie záhradných kompostérov pre domácnosti v Meste Zlaté Moravce.

Ako informoval primátor Dušan Husár, naše mesto získalo dotáciu vo výške 156 550 eur určenú na zakúpenie kompostérov pre občanov Zlatých Moraviec.

Celkové oprávnené výdavky projektu sú vo výške 164 789 eur. Mesto bude projekt spolufinancovať minimálne piatimi percentami. „Mesto Zlaté Moravce poskytne obstarané kompostéry obyvateľom mesta, resp. domácnostiam, vďaka čomu môžu domácnosti využívať vyprodukovaný kompost pre vlastné potreby. Uvedeným spôsobom Mesto Zlaté Moravce podporí predchádzanie vzniku biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov a prispeje k znižovaniu produkcie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu v domácnostiach,“ uviedol Husár.

V rámci projektu by malo byť zakúpených 2 042 kompostérov o objeme štyristo litrov. Projekt je v súčasnosti v štádiu prípravy. „Predpokladáme, ak všetko pôjde podľa plánov, že tento rok budú kompostéry vysúťažené a zakúpené,“ povedal primátor.

Nové kompostéry by mali smerovať do každej domácnosti v rodinnom dome. Zatiaľ nie je jasné, či budú občanom doručené priamo, alebo si ich budú musieť prevziať osobne v Technických službách. Samospráva bude o celom postupe ľudí včas informovať.

Mesto Zlaté Moravce ročne vyprodukuje biologicky rozložiteľný odpad v objeme 854 ton. Magistrát očakáva, že vďaka kompostérom sa v Zlatých Moravciach radikálne zníži skládkovanie tohto odpadu.

„Zníži sa aj výskyt rôznych čiernych skládok a taktiež i náklady na vývoz biologicky rozložiteľného odpadu budú pre mesto nižšie,“ dodáva Husár.

Peter Klimant


 
 

Sms, e-mail služba

dnes je: 22.1.2019

meniny má: Zora

webygroup
ÚvodÚvodná stránka