Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto zakúpilo kompostéry, občania si ich môžu preberať Vytlačiť
 

fotoFoto: Zabalené kompostéry pripravené pre občanov na prevzatie

Vyše dvetisíc kompostérov je pripravených pre občanov Zlatých Moraviec žijúcich v rodinných domoch. Pre každú domácnosť, bez ohľadu na počet jej členov, je určený jeden kompostér. Občania všetkých mestských častí si ich už môžu chodiť bezplatne preberať.

Samospráva začala kompostéry ľuďom vydávať tesne pred Vianocami. Cez sviatky bol však ich výdaj pozastavený a opätovne sa začali odovzdávať od pondelka 7. Januára 2019, v pracovných dňoch v čase od 09.00 do 12.00 hodiny.

Miesto ich vydávania je areál Službytu na adrese Radlinského 14. „Kompostér môže prevziať len osoba, ktorá je staršia ako 18 rokov na základe predloženia občianskeho preukazu a má vlastnícky vzťah k danej domácnosti (nájomca na základe zmluvy resp. vlastník),“ informuje magistrát.

Celkovo 2 042 kompostérov o objeme štyristo litrov zakúpilo mesto vďaka schválenému nenávratnému finančnému príspevku z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Dotácia bola o výške 156 550 eur. Celkové oprávnené výdavky projektu boli pred nákupom kompostérov odhadované na sumu 164 789 eur. Konečná cena sa ale pri súťaži jemne znížila na 161 000 eur. Mesto projekt spolufinancuje piatimi percentami.

Samospráva chce projektom podporiť predchádzanie vzniku biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov a chce prispieť k znižovaniu produkcie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu v domácnostiach. Mesto Zlaté Moravce ročne vyprodukuje tento druh odpadu v objeme 854 ton. Vďaka kompostérom sa má toto číslo znížiť. „Zníži sa aj výskyt rôznych čiernych skládok a taktiež i náklady na vývoz biologicky rozložiteľného odpadu budú pre mesto nižšie,“  dodáva primátor Dušan Husár.

Peter Klimant


 
 

Sms, e-mail služba

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka