Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto uvažuje nad vybudovaním nového kúpaliska, cena by bola vysokáVytlačiť
 

fotoFoto: Vizualizácia nového kúpaliska.

Pôvodné mestské kúpalisko je na tom zle. Podľa samosprávy sa už nedá nijako zrekonštruovať a jediná možnosť na sprevádzkovanie mestských bazénov je vybudovať ich nanovo. Vypracovaný je smelý plán. Reálne sa s ním však budú zaoberať až novozvolení poslanci.

Zlatomoravské mestské kúpalisko bolo naposledy pre verejnosť sprístupnené v roku 2014. V spomínanom roku sa na konci kúpacej sezóny jeho brány definitívne zatvorili a doposiaľ neboli otvorené. Odvtedy sa pravidelne, vždy počas horúcich letných mesiacov, vynárajú otázky od nespokojných občanov, či konečne dôjde k jeho opätovnému otvoreniu. Odpoveď od mesta je ale každý rok rovnaká – nie, nedôjde.

Dôvodom má byť podľa Mestského strediska kultúry a športu (MSKŠ), ktoré je správcom kúpaliska, jeho zlý technický stav. Ten má byť zlý až natoľko, že jeho rekonštrukcia už vraj nemá zmysel. „Mesto rieši situáciu s kúpaliskom. Uvedomuje si, že občania to potrebujú a že je to veľmi žiadaná služba, ktorá by im mala byť poskytnutá. Je však potrebné, aby občania pochopili, že aktuálny stav a aktuálna technológia kúpaliska nedovoľujú jeho prevádzkovanie. Mesto preto uvažuje, ako inak kúpalisko sprístupniť,“ hovorí Simona Holubová, riaditeľka MSKŠ.

Ako ďalej povedala, pôvodne bola snaha, dať kúpalisko do prenájmu do súkromných podnikateľských rúk, no tento plán stroskotal. Každý potencionálny záujemca sa totiž po obhliadke bazénov otočil na päte a od svojich zámerov upustil, nakoľko investícia do opráv by bola taká vysoká, že by sa viac oplatilo postaviť úplne nové kúpalisko. A presne s touto myšlienkou sa najnovšie začalo pohrávať vedenie nášho mesta.

Vypracované vizualizácie

MSKŠ dalo na podnet primátora Dušana Husára vypracovať vizualizáciu nového kúpaliska, ktoré by vzniklo na tom pôvodnom. Existujú dva varianty – lacnejší, ktorý počíta len s letnou prevádzkou, alebo drahší, pri ktorom by bolo kúpalisko otvorené celoročne aj s wellnessom.

„Pri lacnejšom variante by bol na mieste pôvodného bazéna vybudovaný úplne nový. Jednalo by sa o nerezovú vaňu s rôznymi kúpacími prvkami. Pod vaňou by sa nachádzali moderné čistiace technológie. Drahší variant by v sebe zahŕňal i krytie bazéna na jeho celoročné využitie. Postavené by boli i ďalšie budovy, v ktorých by sídlil wellness a spa. Samozrejmosťou oboch projektov by bol vynovený areál s modernými hygienickými zariadeniami a priestormi na prezliekanie,“ opisuje Holubová.

I výstavba lacnejšieho variantu by si však vyžiadala nemalé finančné prostriedky. Odhaduje sa, že len vybudovanie letného kúpaliska bez wellnessu by stálo až 1,2 milióna eur.

Rozhodovať sa bude po voľbách

Kompetentní však ani napriek vysokej cene nehádžu flintu do žita. „Dá sa to zrealizovať, no určite nie hneď. Bude sa to musieť budovať postupne počas niekoľkých rokov,“ myslí si riaditeľka MSKŠ. „Pokiaľ sa na tom poslanci v budúcnosti zhodnú, tak to pôjde. Nebude to ale nejaká návratná investícia. Je nám jasné, že tie peniaze sa len zo vstupného nikdy nevrátia. Tu však ide o niečo iné, o službu občanom. Bola by to teda investícia hlavne pre nich, aby sme ľuďom spríjemnili horúce letné mesiace v našom meste, a to za to stojí,“ dodáva primátor Dušan Husár.

Rozhodovať o projekte tak budú poslanci, nie však tí súčasní, nakoľko v tomto volebnom období to už s najväčšou pravdepodobnosťou nestihnú. Otázka kúpaliska zostane na pleciach budúceho mestského zastupiteľstva, ktoré nastúpi po novembrových komunálnych voľbách. To bude v prípade potreby môcť využiť vypracované vizualizácie kúpaliska aj pri rôznych výzvach na dotácie, ktoré by sa v budúcnosti mohli v tejto sfére objaviť.

Peter Klimant

fotofoto


 
 

Sms, e-mail služba

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka