Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto sa uchádza o finančný príspevok na opravu MŠ KalinčiakovaVytlačiť
 

foto

Mesto Zlaté Moravce sa uchádza o nenávratný finančný príspevok vo výške vyše 360-tisíc eur. Samospráva chce peniaze použiť na kompletnú rekonštrukciu Materskej školy Kalinčiakova. Ak bude podaný projekt úspešný, s opravnými prácami by sa podľa primátora Dušana Husára mohlo začať už počas tohto leta.  

Návrh na predloženie Žiadosti o nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Integrovaný regionálny operačný program s názvom projektu „Zvýšenie energetickej hospodárnosti a skvalitnenie vzdelávania detí v MŠ Kalinčiakova, Zlaté Moravce" schválili zlatomoravskí poslanci ešte na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Spolufinancovanie mesta

Zlaté Moravce sa takto uchádzajú o finančný príspevok v celkovej  výške 361 270 eur. V prípade úspešnosti bude samospráva spolufinancovať projekt piatimi percentami, čo činí 19 014 eur. Kompletná rekonštrukcia materskej školy tak vyjde na sumu 380 285 eur.

Mesto v súčasnosti čaká na vyhodnotenie projektu, ktoré by malo prísť už počas najbližších týždňov.  „Predpokladáme, že ak budeme úspešní, v prázdninovom období by sme mohli realizovať túto rekonštrukciu,“ povedal primátor Dušan Husár, ktorý však nevylúčil, že opravy môžu prebiehať aj počas školského roka. Kde by však žiaci boli v takomto prípade umiestnení, nám zatiaľ nevedel povedať.

Výber školy

V Zlatých Moravciach sa určite nachádza viacero materských škôl, na ktorých by sa zišli menšie či väčšie opravy. Podľa Husára sa mesto pri výbere školy, na ktorú bol projekt podaný, rozhodovalo medzi dvoma kandidátmi.

 „Uvažovali sme aj o MŠ Žitavské nábrežie. Kalinčiakovu sme však vybrali preto, pretože má staršiu budovu ako MŠ Žitavské nábrežie. Zároveň sa oplatí takéto projekty vypracovávať len na veľké materské školy, kde je veľa žiakov, pretože tam sa porovnáva dotácia na jedného žiaka,“ vysvetľuje primátor, podľa ktorého bude mesto na menšie materské školy hľadať vlastné zdroje, aby aj u nich mohli časom prebehnúť určité rekonštrukcie.

Kompletná rekonštrukcia

Budova MŠ Kalinčiakova bude mať už 50 rokov a doposiaľ do nej boli vložené len čiastkové investície. Ak bude projekt úspešný, škola sa môže tešiť na kompletnú rekonštrukciu. „Menili by sa sociálne zariadenia, zateplenie budovy, výmena otvorových konštrukcií - okien a ďalšie veci,“ uviedol Husár, podľa ktorého by takto došlo aj k zvýšeniu kapacity školy minimálne o desať detí.

Peter Klimant


 
 

dnes je: 25.2.2018

meniny má: Frederik, Frederika

webygroup
ÚvodÚvodná stránka