Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto sa uchádza o dotáciu na obnovu a rekonštrukciu kaštieľaVytlačiť
 

foto

Samospráva chce dať zmodernizovať a zrekonštruovať národnú kultúrnu pamiatku – Kaštieľ Migazziovcov v Zlatých Moravciach, ktorý je sídlom Mestského strediska kultúry a športu. Pre tento účel si v marci podala žiadosť o udelenie finančnej dotácie z rozpočtovej kapitoly Ministerstva kultúry Slovenskej republiky vo výške viac ako pol milióna eur.

Podanie žiadosti odsúhlasili poslanci na 34. zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Zlatých Moravciach. Mesto sa o dotáciu uchádza s projektom „Obnova a rekonštrukcia Kaštieľa Migazziovcov v Zlatých Moravciach“ v programe Obnovme si svoj dom na rok 2018.

„Projekt sa zameriava na výmenu otvorových konštrukcií na kaštieli– výmena okien a dverí, úplná oprava fasády a erbu, nakoľko fasáda na objekte je značne poškodená a poodlupovaná, erb je značne porušený a hrozí jeho odpadnutie, okná na objekte sú znehodnotené a neplnia svoju funkciu,“ informuje magistrát.

Uvedenými aktivitami sa má prispieť k zníženiu energetickej náročnosti objektu. Nakoľko je kaštieľ kultúrne a spoločensky naplno využívaný, cieľom má byť aj jeho zatraktívnenie a zvýšenie jeho estetickosti, a to nielen z vonkajšej strany. Zatraktívniť by sa mal aj interiér. Ak by bola žiadosť schválená, mesto by chcelo dať opraviť i sociálne zariadenia na prízemí, vybudovať bezbariérový prístup do budovy a malo by dôjsť aj k úprave informačnej kancelárie a jej vnútorného vybavenia.

Vyše pol milióna

Náklady na rekonštrukciu exteriéru s výmenou okien a dverí sú odhadované na sumu 526 626 eur. Koľko presne by stála rekonštrukcia interiéru, magistrát neuvádza. Ak bude naše mesto so žiadosťou úspešné, ministerstvo kultúry zaplatí takmer celý projekt. Časť peňazí však bude musieť dať aj zlatomoravská samospráva, ktorá sa zaviazala rekonštrukciu spolufinancovať vo výške piatich percent.

Mesto Zlaté Moravce sa o dotáciu na opravu Kaštieľa Migazziovcov neuchádza po prvýkrát. S takmer rovnakým projektom to skúšalo aj vlani, no neúspešne. Ministerstvo kultúry ho vtedy nepodporilo. Tento rok to preto skúša znova. Predmet, obsah a rozsah tohtoročného projektu zostáva rovnaký ako vlani, je však rozšírený o úpravy Kaštieľa Migazziovcov v interiéri.

O tom, či budú alebo nebudú Zlaté Moravce úspešné, sa dozvieme niekedy v priebehu tohto roka. Presný termín zverejnenia výsledkov známy nie je.

Peter Klimant


 
 

Sms, e-mail služba

dnes je: 18.12.2018

meniny má: Sláva, Slávka

webygroup
ÚvodÚvodná stránka