Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto chce stavať ďalšie bytovky, vyrásť by mohli na Robotníckej uliciVytlačiť
 

fotoVizualizácia bytovej zóny na Robotníckej ulici.

V Zlatých Moravciach sa v súčasnosti realizuje výstavba nového bytového domu na Ulici 1. mája. Počet žiadostí o nájomné byty však vysoko prevyšuje jeho plánovanú kapacitu. Samospráva preto rozmýšľa nad vybudovaním nového bytového komplexu. Vyrásť by mohol na Robotníckej ulici.

Tento plán bol oficiálne predstavený ešte na májovom verejnom zhromaždení občanov Zlatých Moraviec. Samospráva by chcela postaviť bytový komplex cez Štátny fond rozvoja bývania v areáli Základnej školy na Robotníckej ulici a v časti jeho priľahlých pozemkov. Podľa primátora Dušana Husára všetky tieto pozemky patria mestu a v súčasnosti nie sú nijako využívané, nachádza sa na nich iba trávnatý porast.

Byty pre takmer 170 ľudí

Predstavený plán v sebe zahŕňa výstavbu šiestich bytových domov. V každom z nich by sa malo nachádzať šestnásť bytov pre dvadsaťosem ľudí. V celom komplexe by tak dokopy malo vyrásť až deväťdesiatšesť bytových jednotiek pre 168 osôb.

Primátor pripomína, že zatiaľ ide len o urbanistickú štúdiu, ktorú môžu ľudia nájsť zverejnenú na internetovej stránke mesta.„Predpokladám, že v septembri by tento zámer šiel do zastupiteľstva, aby to poslanci odsúhlasili,“ povedal.

Stavať by sa mohlo na jar

Do konca leta tak majú poslanci i občania mesta čas na zoznámenie sa s celým projektom a jeho prípadné pripomienkovanie. Nie je preto vylúčené, že konečná verzia projektu bude na základe zaslaných pripomienok úplne odlišná od súčasného návrhu. So zmenami alebo v pôvodnej verzii by sa mohlo stavať už čoskoro.

„Ak by tento zámer prešiel mestským zastupiteľstvom, tak by sme v jesenných až zimných mesiacoch začali pripravovať všetky potrebné podklady na to, aby sa na jar 2018 začali stavať prvé dve bytovky,“ hovorí Husár, ktorý však zároveň pripúšťa, že nie je vylúčený ani taký scenár, v ktorom mestskí poslanci v septembri nepodporia tento projekt vôbec. „Ak by bol zámer zastavený, tak máme ďalšie pozemky, kde by sme eventuálne mohli do budúcna nachádzať riešenie,“ dodal.

Mestskej poslankyni Klaudii Ivanovičovej sa predstavený projekt pozdáva. Vedela by si ho však lepšie predstaviť s nižším počtom bytových domov. „Mne sa ten projekt veľmi páči. Mesto potrebuje nové bytovky. Neviem si ale predstaviť, že tam bude až šesť bytoviek. Osobne by sa mi viac pozdávalo, keby sú tam len štyri, ale to je vec architekta, ako to tam naprojektoval,“ vyjadrila sa. Zároveň povedala, že keď bude projekt predložený mestskému zastupiteľstvu na schválenie, tak ho určite podporí.

Pokiaľ teda prejde, a to vo svojej súčasnej podobe, jeho kompletná realizácia by mala trvať približne tri až štyri roky. Výstavba bude financovaná zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Mesto by tak z vlastného muselo zatiahnuť len výstavbu infraštruktúry. „To pôjde zhruba o 200-tisíc eur,“ doplnil primátor.

Výber lokality

Samospráva má podľa Husára v súčasnosti na výber dve až tri lokality, na ktorých je možná bytová výstavba. Robotnícka ulica je však podľa neho na tento zámer najvhodnejšia, a to hneď z niekoľkých dôvodov.

„Základná škola Robotnícka má stále pokles žiakov. Ostatné dve naše školy sú naplnené na sto percent. O Robotnícku je však žiaľ, nižší záujem. V prípade, že by sa okolo školy vybudovali nové nájomné byty, predpokladáme, že tým pádom by rodičia svoje deti dávali práve do tejto základnej školy,“ vysvetľuje Husár, ktorý vidí veľkú výhodu tejto lokality aj pre jej polohu. „Blízko je aj materská škola, je tu dobrá občianska vybavenosť, blízko sú obchody a centrum mesta,“ uviedol.

Riaditeľka školy má určité výhrady

Navrhovaný projekt už videla aj Jana Dudášová, riaditeľka Základnej školy Robotnícka. K návrhu má niekoľko výhrad, ktoré nám aj prezradila.

„Trošku ma prekvapilo, že cesta pôjde popod jedáleň, a tam sú hneď aj parkovacie miesta. To parkovisko je také nevhodné, aby bolo pod jedálňou. Boli by sme radi, keby sa to inak dalo vyriešiť,“ povedala riaditeľka.

Okrem toho sa trochu obáva aj o bezpečnosť svojich žiakov. V okolí budovy školy by totiž podľa navrhnutého projektu mali pribudnúť viaceré cesty, premávka by tu preto bola zvýšená. Výstavbou by bol značne okliesnený aj celý areál. Deti by sa podľa jej slov museli uskromniť, nakoľko trávnatú plochu, kde by mali vyrásť bytovky, bežne využívajú na šport a zábavu.

Dudášová však napriek týmto výhradám víta myšlienku výstavby bytov na pozemku školy. „Keď sa to dobre urobí a zohľadní sa aj tá bezpečnosť, tak prečo nie? Budeme spokojní. Dlhodobo nemáme deti, tak dúfajme, že tam budú aj mladí ľudia, ktorí budú mať malé deti,“ povedala riaditeľka.

Peter Klimant


 
 

Sms, e-mail služba

dnes je: 24.4.2018

meniny má: Juraj

webygroup
ÚvodÚvodná stránka