Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kritická situácia na cintoríne, rozširovať sa tento rok nebude!Vytlačiť
 

fotoFoto: Vizualizácia cintorína, pohľad na vstup od ul. SNP.

Kapacita Mestského cintorína v Zlatých Moravciach je naplnená. Prázdne hrobové miesta sa úplne minuli, voľných je už len niekoľko starých hrobových miest, o ktoré vraj ale nie je veľký záujem. Projekt rozšírenia cintorína sa pritom mal začať realizovať v tomto roku. Nakoniec však bol pozastavený...

Rozšírenie mestského cintorína o susediaci pozemok, ktorý bol na tento účel priamo vyhradený, sa podľa primátora Dušana Husára malo uskutočniť v dvoch etapách. V prvej – hlavnej etape, na ktorú bolo z mestskej kasy vyčlenených 100-tisíc eur, malo dôjsť k vybudovaniu základnej infraštruktúry cintorína, jeho oploteniu a pribudnúť malo až tisíc nových hrobových miest. Takáto kapacita mala postačovať na najbližších dvadsať rokov. Druhá etapa sa mala uskutočniť v priebehu nasledujúcich rokov, kedy by na cintoríne postupne pribúdala ďalšia potrebná infraštruktúra. Peniaze boli zatiaľ vyčlenené len na prvú etapu, ktorá už mala vypracovaný aj svoj projekt. Ten však dostal červenú.

Podľa slov primátora Dušana Husára stoja za jeho stopnutím poslanci mestského zastupiteľstva z Komisie výstavby, územného plánovania a ŽP, ktorým sa vraj predložený návrh nepozdával. „Skupina poslancov na komisii výstavby protestovala a deklarovala, že celý navrhovaný projekt rozšírenia cintorína je megalomanský. Realizovať sa preto nebude,“ informoval primátor.

 

Viacero problémov

Jedna z vecí, ktoré poslanci pripravenému návrhu vytýkali, bolo napríklad oplotenie cintorína. V projekte sa počítalo s nepriehľadným betónovým plotom. Podľa poslanca Jozefa Palušku však ide o zbytočne vyhodené peniaze. „Betónové oplotenie mi prekážalo hlavne z dôvodov, že malo byť vybudované na krátke obdobie. Po zaplnení prvej časti mal byť cintorín rozšírený a oplotenie by bolo absolútne zbytočné,“ vyjadril sa poslanec. Ako riešenie navrhoval rozoberateľný plot, ktorý by sa v budúcnosti presúval podľa potreby.

Paluškovi na navrhovanom projekte prekážali aj iné veci, ako napríklad cena kolumbária, ktorá je vraj privysoká, či priestor na rozptylovú lúku, ktorý je podľa poslanca zbytočne veľký. Ako ďalej poznamenal, jeho nesúhlasné stanovisko sa odvíjalo od pripomienok dotknutých občanov, ktorí žijú v blízkosti cintorína. Tí svoje sťažnosti už adresovali aj radnici. Potvrdil nám to primátor Husár, podľa ktorého títo občania otvorene protestovali proti navrhovanému projektu rozšírenia cintorína. Rozšírená časť by sa totiž nachádzala v tesnej blízkosti ich domovov. Obávať sa, ale vraj nemajú čoho. „Jedná sa iba o rozšírenie cintorína v pôvodnom rozmere, ako je ten starý cintorín,“ argumentuje primátor. Zároveň dodáva, že celý projekt musí rešpektovať ochranné pásmo 50 metrov od rodinných domov.

Čo sa týka vyššie uvedených pripomienok, Husár pripustil, že kolumbárium, tak ako je navrhované v projekte, nie je potrebné. Postačia vraj aj bežné urnové steny. Priestor na urny však určite vypustiť nechce, nakoľko je podľa neho cintorín miestom odpočinku pre všetkých občanov mesta, všetkých vierovyznaní.

Primátor zároveň odmieta tvrdenie, že by navrhovaný betónový plot nebol rozoberateľný. V prípade potreby by sa vraj jednotlivé panely mali dať jednoducho demontovať a premiestniť na iné miesto.  Okrem toho je názoru, že predmetný plot nie je finančne náročný.

 

Tento rok to nebude

Samospráva v súčasnosti hľadá alternatívne riešenie celej vzniknutej situácie v takej podobe, aby boli spokojní mestskí poslanci aj obyvatelia žijúci v tesnej blízkosti cintorína. Primátor Husár nám prezradil, že už má určitú predstavu o tom, ako by to mohlo vyzerať. Zatiaľ ju však nijako bližšie špecifikovať nechcel. „Projekt dáme podľa alternatívneho riešenia prepracovať projektantovi a projekt sa bude realizovať v budúcnosti,“ povedal primátor. Žiadny konkrétny termín tejto realizácie však neuviedol. „Územné a stavebné konanie je v tomto prípade pomerne zložité a môže trvať aj rok,“ doplnil.

Situácia je podľa jeho slov však nateraz veľmi kritická, nakoľko na cintoríne už v súčasnosti nie sú voľné  žiadne nové hrobové miesta, a tak skoro zrejme ani nebudú. „Tento rok naisto nedôjde k realizácii rozšírenia cintorína,“poznamenal Husár.

Pochovávať sa tak v našom meste momentálne dá len na cintorínoch mestských častí Chyzerovce a Prílepy, na ktorých je kapacita voľná. Mestský cintorín síce ponúka ešte niekoľko starých hrobových miest, o tie vraj ale nie je veľký záujem. Viacerí občania sú so vzniknutou situáciou nespokojní. Radnica eviduje už niekoľko sťažností. Riešenie problému je však stále v nedohľadne. Zlatomoravčanom tak v súčasnosti neostáva nič iné, len čakať.

Peter Klimant


 
 

dnes je: 25.2.2018

meniny má: Frederik, Frederika

webygroup
ÚvodÚvodná stránka