Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

„Zóna bez peňazí Slovensko“ na ZŠ RobotníckaVytlačiť
 

foto 

Daruj – vymeň – recykluj – urob radosť. Takto znie motto akcie, ktorá sa uskutočňuje na celom Slovensku a má názov „Zóna bez peňazí Slovensko“. Tento rok sme ju po prvýkrát uskutočnili aj na našej škole a to 29. novembra.

Ide o veľmi zaujímavú akciu, ktorá spája v sebe environmentálny a zároveň charitatívny rozmer. Zóna bez peňazí podporuje medzi ľuďmi kolovanie a výmenu predmetov, ktoré už nepotrebujú, nechcú ich zničiť a mohli by poslúžiť niekomu inému. Výskumy po celom svete totiž ukazujú, že to, čo ľudí skutočne motivuje v živote, nie sú peniaze, ale pocit, že pomoc druhému, dobrý skutok majú skutočne zmysel.

Ak ľudia prestanú riešiť peňažnú hodnotu vecí a začnú si pomáhať tak, že jeden druhému urobia láskavosť, časom môžu uspokojiť väčšinu svojich potrieb prostredníctvom vzájomnej pomoci a zároveň podporiť recyklovanie vecí, ktoré môžu ešte niekoľko rokov pokojne slúžiť. A tak sme vyzvali žiakov, rodičov, učiteľov, aby do školy priniesli a darovali veci, ktoré už doma nepotrebujú a mohli by urobiť radosť niekomu inému.

V priebehu týždňa sa zozbieralo v škole  množstvo hračiek, kníh, hier, drobných darčekov a predmetov, z ktorých si potom mohli deti vybrať niečo, čo sa im páčilo a urobilo by radosť napr. aj na Vianoce súrodencom, rodičom. Aj vďaka tomu sa tak naplnila jedna z myšlienok celej akcie – urobiť niekomu krajšie Vianoce. Darčeky predsa nemusia byť nové ani drahé, pokojne to môžu byť veci získané práve v Zóne bez peňazí. Ďakujeme veľmi pekne všetkým, ktorí sa do akcie zapojili. Sme veľmi radi, že sme práve pred Vianocami zorganizovali na našej škole takúto krásnu akciu a urobili radosť deťom, ktorých úsmev na tvári s novou hračkou hovoril za všetko.

PaedDr. Hana Verešpejová


 
 

dnes je: 19.3.2018

meniny má: Jozef

webygroup
ÚvodÚvodná stránka