Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Oživenie starej ľudovej tradície

Oživenie starej ľudovej tradícieVytlačiť
 

Ľudia žijúci na dedine ešte pamätajú, ako ich predkova kedysi počas dlhých zimných večerov sa zaoberali rôznymi druhmi domácich činností, ku ktorým patrilo aj tkanie odevov a výroba rôznych úžitkových predmetov.

Mestské múzeum v Zlatých Moravciach v spolupráci s Ponitrianskym múzeom v Nitre a SSk Zlatomoravčianka pripravilo dňa 29. januára 2019 pre milovníkov folklóru a starých ľudových tradícií ukážku tkania na krosnách. Lektorka múzea pani Viera Tomová privítala na kultúrnom podujatí študentov etnológie na FF UKF v Nitre Dávida Hudeca a Veroniku Dudášovú, Helenu Hamarovú - nositeľku tradícií Kozároviec a žiakov miestnych základných škôl.

Tkanie na starých historických krosnách

Stalo sa už tradíciou, že Mestské múzeum v rámci výchovno-vzdelávacieho programu mládeže organizuje pre žiakov rôzne kultúrne podujatia. V dopoludňajších hodinách sa žiaci zúčastnili prednášky o tkaní a zoznámili celou jeho technológiou od zasiatia konope až po spracovanie do konopného vlákna. S pradením nití na kolovrátku, praslici a snovaním na krosnách. Žiaci sa zoznámili s rôznymi tkáčskymi nástrojmi a činnosťami, ktoré vykonávali ženy na dedine počas dlhých zimných večerov. Staré tkáčske remeslo si nakoniec vyskúšali aj na historických krosnách z roku 1910.

Spracovanie konope a príprava priadze

Tkáčske popoludnie otvorila SSk Zlatomoravčianka pod vedením Vladimíra Rumanka, ktorá kultúrne podujatie obohacovala pásmom krásnych slovenských ľudových piesní. Pravá atmosféra zimného večera pokračovala praktickými ukážkami tkania na krosnách s Dávidom Hudecom a Veronikou Dudášovou. Keď už niť bola napradená a zmotaná, navíjala sa na snovadlo podľa šírky brda na jednotlivé pásma. Ako poznamenal pán Hudec, - rozpočítať nite pre tkanie na šírku a do vzorov bolo hotové umenie. Veľa zaujímavostí porozprávala aj pani Helena Hamarová. - Konope sa sialo zavčasu na jar v úzkych pásoch na konopniskách pri Hrone. Po pretrhávaní sa máčalo, sušilo, trepalo, česalo a triedilo do kúdelí pre pradenie. Jemná priadza sa používala na odevy a hrubšia pre úžitkové potreby ako vrecia a koberce.

Majster tkáčskeho remesla pán Hudec predstavil aj krásu Kozárovských krojov a čepcov, ktoré porovnával so spoločnými prvkami a odlišnosťami od Požitavských krojov. Kultúrne podujatie bolo obohatené aj o malú prezentáciu ľudovej tvorby z tkáčskej dielne pani Heleny Hamarovej. Nechýbala ani ukážka rôznych miniatúrnych tkáčskych nástrojov, ktoré na podujatie priniesol drevorezbár Štefan Doskoč zo Zlatna.

Vydarené kultúrne podujatie sa nieslo v príjemnej atmosfére pri speve a tanci so Speváckou skupinou Zlatomoravčianka aj s tradičným pohostením, ktoré organizátor pripravil pre svojich návštevníkov.

  Anton Kaiser
.
.........................................


 
 

Sms, e-mail služba

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka