Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kruhový objazd pred radnicou sa stáva realitou

Kruhový objazd pred radnicou sa stáva realitouVytlačiť
 

foto

Výstavba okružnej križovatky pred zlatomoravským mestským úradom prebieha v plnom prúde. Vodiči sa musia obrniť dávkou trpezlivosti, treba rátať s viacerými dopravnými obmedzeniami. Stavebné práce potrvajú niekoľko týždňov.

S výstavbou nového kruhového objazdu sa začalo 2. októbra 2017. Jej realizáciu vykonáva spoločnosť ViOn a.s. Zlaté Moravce, ktorá túto zákazku získala v elektronickej aukcii. Podľa podpísanej stavebnej zmluvy by kruháč mal byť hotový najneskôr do štyroch mesiacov od začatia jeho výstavby. Postavený by však mohol byť aj v skoršom termíne, pravdepodobne ešte pred Vianocami.

„Spoločnosť ViOn prisľúbila vyvinúť maximálnu snahu o ukončenie do konca roka 2017. Z tohto dôvodu je preto plánované asfaltovanie v termíne 2.- 3. decembra 2017. Dodržanie spomínaných termínov však závisí od mnohých, často nepredvídateľných skutočností, do ktorých samozrejme zasahuje ešte faktor počasia. Rovnako nemožno opomenúť potrebné kroky v zmysle legislatívy, ktoré je potrebné absolvovať ešte pred samotnou prekládkou elektrických rozvodov,“ vysvetľuje Júlia Bacigálová, vedúca Oddelenia investičnej výstavby a hospodárskej činnosti mestského úradu.

Harmonogram prác je podľa nej nastavený tak, že sa pracuje priebežne na všetkých objektoch. Majú sa tým minimalizovať obmedzenia dopravy a zároveň sa tak majú rešpektovať doby dodania špecifických materiálov a prác.

Dopravné obmedzenia

Dopravné obmedzenia sa mesto snaží zmierniť čo možno najviac. „V praxi to znamená, že sa robia prekopávky čiastočne a v menej exponovaných dopravných časoch. Rovnakým postupom je plánované aj budovanie ostrovčekov a realizácia prác na samotnej komunikácii,“ uviedla Bacigálová.

V mesiaci október sa na križovatke uskutočnili celkovo tri čiastočné uzávierky. Všetky počas víkendov. V novembri nie sú na pláne žiadne uzávierky. December so sebou podľa plánu prinesie jednu úplnú odstávku - počas víkendu 2. decembra - 3. decembra 2017. „V prípade nepredvídateľných okolností sa táto uzávierka môže presunúť o jeden týždeň - na víkend 9. decembra - 10. decembra 2017,“ doplnila Bacigálová.

O odstávke bude vodičov informovať prenosné dopravné značenie. Okrem dopravných obmedzení prídu na rad aj obmedzenia ohľadom inžinierskych sietí. Tie však podľa šéfky oddelenia výstavby budú krátkodobého charakteru a dotknú sa len niektorých odberateľov.

„Vybuduje sa celá prekládka vedenia inžinierskej siete (voda, elektrina, telefón) a až potom sa zrealizuje tzv. ostré prepojenie, čo znamená obmedzenie jednotlivých odberateľov rádovo len v hodinách, podobne ako napríklad pri poruche,“ dodala.

Za vyše pol milióna

Na výstavbu novej okružnej križovatky bolo vyčlenených rovných 500 160 eur. Celú túto čiastku však neuhrádza len samotné mesto. Prispeje aj Nitriansky samosprávny kraj (NSK) a Západoslovenská vodárenská spoločnosť.

Z mestskej kasy pôjde presne 209 906, 70 eur. Ide o financie, ktorých vyčlenenie schválilo zlatomoravské mestské zastupiteľstvo. Vodárne zaplatia 103 138, 95 eur a župa prispeje sumou 187 114, 35 eur.

„NSK musel byť zapojený do tohto procesu, keďže tri ramená cesty vznikajúcej okružnej križovatky sú súčasťou ciest II. a III. triedy, ktoré sú vo vlastníctve NSK. Verím, že po dokončení križovatky sa zvýši bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, čo ocenia najmä vodiči prichádzajúci z mestskej časti Chyzerovce,“ povedal Marián Kéry, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a poslanec NSK.

Peter Klimant


 
 

Sms, e-mail služba

dnes je: 24.4.2018

meniny má: Juraj

webygroup
ÚvodÚvodná stránka