Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Jozef Paluška vrátil mestu ocenenie za dosiahnuté športové úspechy

Jozef Paluška vrátil mestu ocenenie za dosiahnuté športové úspechy Vytlačiť
 

fotoFoto: Jozef Paluška (v strede) medzi ďalšími ocenenými športovcami. 
 

Mesto Zlaté Moravce udelilo kynológovi a bývalému mestskému poslancovi Jozefovi Paluškovi ocenenie za vynikajúce výsledky v oblasti športu za rok 2018. Ten si cenu osobne prevzal, no o pár dní ju mestu vrátil. Dôvod? Mal záujem o cenu za dosiahnuté celoživotné úspechy,  nie minuloročné...

Nevšedná situácia nastala len pár dní po slávnosti odovzdávania cien pre najlepších športovcov za uplynulý rok. Ocenený Jozef Paluška prišiel na zlatomoravský mestský úrad vrátiť svoju plaketu. Ako uviedol vo svojom písomnom vysvetlení, ktoré priložil k nechcenej plakete, dôvod odmietnutia bol jednoduchý – uchádzal sa o ocenenie za dosiahnuté celoživotné úspechy a nie tie vlaňajšie.

V úvode svojho listu poznamenal, že si nomináciu so svojím menom odoslal sám. Urobil tak ale vraj na základe návrhu vedenia Kynologického klubu Zlaté Moravce, ktorého predsedom je samotný Jozef Paluška. 

Moment, keď si uvedomil, že dostal cenu za vlaňajšie úspechy miesto celoživotných, označil ako „neakceptovateľné zistenie“. „Vážený pán primátor. Keďže som v roku 2018 žiadne výraznejšie úspechy v oblasti športu podľa kritérií vypísaných mestom nemal a komisia moje dosiahnuté celoživotné úspechy neuznala za hodné ocenenia v duchu žiadosti vedenia nášho klubu, upomienkové predmety vraciam a vami prezentované zaradenie odmietam a neprijímam,“ napísal Paluška.

Mestu ďalej vytkol, že mal na diplome „sprznený“ aj svoj akademický titul. Miesto RNDr. tam bolo uvedené RNRr. Magistrát si v tomto prípade chybu uznal a pánovi Paluškovi sa za preklep ospravedlňuje.

Dostane novú plaketu

Mená ocenených športovcov zo zaslaných návrhov každoročne vyberá Komisia školstva, kultúry a športu. Jej predseda, poslanec Pavol Petrovič, nazval spomínaný incident nedorozumením.  

„Pán Paluška sa venuje kynológii a keď prišla žiadosť o ocenenie za celoživotný prínos v oblasti športu, členom komisie to pripadalo trochu zmätočné, nakoľko v tejto kategórii boli v minulosti odmeňovaní najmä bývalí aktívni športovci, či úspešní tréneri. Preto sa spontánne navrhlo a všeobecne akceptovalo, aby bol preradený do kategórii Združenie technických a športových činností, ktorá lepšie charakterizuje jeho činnosť. Pritom sme si neuvedomili, že preradením do tejto kategórii by mal byť ocenený len za úspechy v roku 2018. Väčšina sme sa domnievali, že tam zostane - za celoživotný prínos v spomenutej oblasti,“ vysvetľuje Petrovič, ktorý sa vo svojom mene aj v mene komisie Jozefovi Paluškovi ospravedlňuje.

 „Pánovi Paluškovi bude vydaná nová plaketa, kde bude uvedené, že ide o cenu za celoživotný prínos v oblasti kynológie,“ dodal a zároveň poznamenal, že si z minulosti nepamätá podobnú situáciu, kedy ocenený športovec vrátil svoju cenu.

Peter Klimant


 
 

Sms, e-mail služba

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka